آموزشی

انواع توتون

ما در این مقاله به این سوال که توتون چیست؟ توتون سیگار و پیپ چه فرقی دارد و انواع توتون می پردازیم.

توتون چیست؟

گیاهی با برگ‌هایی پهن و بدون دمبرگ به صورت‌های خمیده، صاف، تخم مرغی شکل، قلبی و یا نیزه‌ای شکل می باشد

ارتفاع آن به ۲ متر و یا بیشتر می‌رسد. بذر توتون هم بسیار کوچک و بیضی شکل بوده و رنگ آن به قرمزی می زند. این گیاه در اقلیم‌های متفاوت رشد می کند، اما مناطق گرم باعث رویش سریع تر و بهتر آن می شوند. میانگین دما برای رشد و نمو برگ‌های آن ۲۰ درجه سانتی گراد است.

اگر بذرهای توتون در محیط مناسب نگهداری شوند تا یک سال توانایی رویشی خود را حفظ می‌کنند.

تنباکو چیست؟

به برگ‌های خشک شده گیاه توتون، تنباکو می‌گویند که در پیپ، قلیان و سیگار استفاده می‌شود. علاوه بر این، می توان آن را به صورت جویدنی هم مصرف کرد.

انواع مختلفی از مواد شیمیایی در گیاه تنباکو وجود دارد، اما ماده‌ای که که باعث وابستگی می‌شود، نیکوتین نام دارد. نیکوتین از دود حاصل از از سوزاندن برگ‌های این گیاه به وجود می‌آید.

تاریخچه پیدایش توتون و تنباکو

منشأ استفاده از توتون و تنباکو به قرن شانزدهم و در آمریکای شمالی و جنوبی بر می‌گردد.

شاید جالب باشد که بدانید در حال حاضر گیاه تنباکو یکی از محصولات با ارزش در اقتصاد کشور‌هایی همچون چین، ایالت متحده آمریکا و هند محسوب می شود و مصرف آن در بیش از از یک میلیارد نفر در جهان رایج است.

در سال‌های اخیر مصرف تنباکو در کشور‌های توسعه یافته ثابت بوده و یا کاهش یافته، این در حالی است که مصرف تنباکو در کشور‌های در حال توسعه مانند ایران روندی رو به رشد داشت است.

نیکوتین چیست؟

نیکوتین یکی از ترکیبات آلی نیتروژن دار است که علاوه بر تنباکو در برخی از گیاهان مانند بادمجان، فلفل سبز، سیب زمینی و گوجه فرنگی هم وجود دارد. مصرف زیاد این ماده اعتیاد آور بوده و باعث ناتوانی و بی حالی می شود.

فرق توتون سیگار و توتون پیپ چیست ؟

 1. اولین تفاوت توتون سیگار و پیپ در روش تهیه کردن آن است. در هنگام تهیه ی توتون سیگار از مواد شیمیایی استفاده می شود در حالیکه توتون پیپ طبیعی تره.

البته چند مارک سیگار طبیعی وجود دارد که گران هستن و یافتن آنها هم دشوار است . اکثر مردم هم نامهای تجاری را ترجیح می دهند که تولید آنها شیمیایی است. برخی از توتونهای پیپ هم وجود دارند که در آنها از اسانسهای مضر شیمیایی استفاده شده است که جزء توتون های ارزان قیمت هستند. امابطور عام این تفاوت اصلی وجود دارد.

 1. خب همانطور که گفتیم توتون پیپ  طبیعی تر هستند و یک فرآیند طولانی با مواد طبیعی را طی میکنند و به همین علت عطر دلپذیرتری دارند و مردم از آن لذت می برند. اگرچه بسیاری از مردم آن را نمی کشند، اما بوی آن را مطبوعتر از سیگار می دانند.

 2. سومین اختلاف بین توتون سیگار و پیپ در وارد کردن طعم و رایحه به توتون است. وارد کردن طعم و رایحه به توتون پیپ، در فرآیند استاندارد، از زمانی آغاز می شود که گیاه در حال رشد است و اسانس روی برگ اسپری می شود. بعد از آن هم مواد شیمیایی مستقیما حین عمل آوری، به توتون آماده اضافه نمی شود و از اسانسهای طبیعی استفاده میشود که نیازمند فرایند بخار دهی و فشار و زمان است. این یکی از بزرگترین تفاوت های بین توتون سیگار و پیپ است و تفاوت قیمت آنها را هم توجیه میکند.فرایند عمل آوری صنعتی توتون

   فرایند عمل آوری صنعتی توتون به دو گروه تقسیم می شود: معمولی و منتول

  فرایند معمولی همان است که در بالا گفتیم و در سیگار استفاده نمیشود.

  اما توتون منتول چیست؟ (menthol (C10 H20 O

  منتول یک ماده شیمیایی است که شکل طبیعی آن در نعناع یافت می شود و ما آن را به نام اسانس نعناع میشناسیم. حدودا هر ۵ کیلو نعناع ۱۰ گرم منتول میدهد، که آن هم فقط در صنایع دارویی و غذایی استفاده میشود.

  تاریخچه سیگار منتول

  این ماده برای اولین بار در دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ به توتون سیگار  اضافه شد. البته در سیگار از نوع آزمایشگاهی آن استفاده میشود زیرا طبیعی آن گران و غیر اقتصادی است. منتول عطر و طعم خطرناکی است که به سیگار و توتونهای جویدنی و سایر محصولات دخانی اضافه می شود تا مصرف کنندگان جدید دخانیات را جذب کند.

  این همه ی ماجرا نیست تحقیقات نشان می دهد که اثرات حسی و طعم منتول می تواند ترک سیگار را بسیار سخت کند. افرادی که سیگار با منتول بالا می کشند علائم بیشتری از اعتیاد به نیکوتین را نشان می دهند و کمتر احتمال دارد سیگار را با موفقیت ترک کنند.

  سیگارهای منتول در ابتدا برای زنان تولید شده و به بازار عرضه شد و به علت سبکی زنان بیشتر از مردان از آن استفاده می کردند. اما اکنون قیمت ارزان و سبکی دود سیگار ناشی از منتول، بسیاری جوانان را جذب خود میکند.

  شرکت های تولید سیگار در حال حاضر سخت تلاش می کنند تا اطلاعات مربوط به منتول را از مشتریان خود دور نگه دارند. آن ها از منتول و نعناع به عنوان یک تاکتیک درنده برای سیگاری ها و معرفی طعم جدید سیگار استفاده می کنند.

  انواع توتون

  امروزه انواع مختلفی از این گیاه در سراسر جهان کشت می‌شود که برخی از رایج‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

  • توتون سیگار ویرجینیا

  • توتون نوچه

  • توتون لوئیس

  • توتون پادشاه ترکیه

  • توتون کاپیتان بلک

  • توتون رشته‌ای

  • توتون شمزین

  • توتون ساده و معطر اشنویه

  • توتون کردستان

  • توتون خاصلو

  • توتون خزر شمال

  • توتون پارلامنت

  • توتون باسما

دیدگاهتان را بنویسید